Jak przebiega proces zakupu lokalu usługowego od dewelopera.

Aktualności

W Warszawie pojawia się wiele nowych inwestycji, co daje możliwość zakupu atrakcyjnego lokalu z rynku pierwotnego.
Jeśli budynek uzyskał już pozwolenie na użytkowanie, wówczas zakup lokalu od dewelopera w zasadzie nie różni się od zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Wystarczy ustalić cenę oraz podpisać akt notarialny przenoszący własność lokalu na nabywcę.
Jednak w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, rzadko zdarza się, aby lokale wciąż były w sprzedaży po zakończeniu budowy. Czasami wszystkie lokale w inwestycji potrafią być sprzedane niedługo po rozpoczęciu jakichkolwiek prac budowlanych.


Tutaj powstaje pytanie – jak kupić nieruchomość, której jeszcze nie ma? Deweloper przedstawia klientowi wizualizację osiedla, plan lokalu oraz zagospodarowanie terenu i na podstawie tych dokumentów, wraz z oceną lokalizacji, inwestor musi podjąć decyzję o zakupie. Po ustaleniu ceny za lokal, należy podpisać umowę przedwstępną, która zobliguje strony do przeniesienia własności po zakończeniu budowy. Jedną z kluczowych kwestii jest ustalenie harmonogramu płatności.


Przy umowie przedwstępnej nie jest wymagana cała płatność, a jedynie określona część, którą inwestor powinien negocjować. Zazwyczaj deweloper przedstawia harmonogram, który ustala liczbę rat i terminy ich wpłaty. Przykładowo może to być wpłata 20% przy umowie przedwstępnej i następnie po 20% co pół roku przez 2 lata realizacji inwestycji.
Kolejnym etapem jest zazwyczaj odbiór lokalu, który następuje po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Czasami metraż lokalu po obmiarze powykonawczym może się nieznacznie różnić od prezentowanego wcześniej na planach, jednak są to bardzo małe różnice (niecały 1 m2).
Ostatnim i najważniejszym elementem jest akt notarialny, który przeniesie własność nabywanej nieruchomości na kupującego.

W kolejnym wpisie pozostaniemy przy rynku pierwotnym i przeanalizujemy możliwości wykorzystania potencjału zakupu lokalu od dewelopera.

🖊Konrad Kądziela
📸KK Drone Projects

Nasze Oferty


Kategorie