właścicielka eurohouse Aleksandra Organiściak opowiada o tym jak koronawirus wpłynął na nieruchomości komerycjne

Koronawirus a nieruchomości komercyjne czyli jak to teraz będzie?

Aktualności

Panująca pandemia wirusa SARS –CoV-2  spowodowała ogromne  spowolnienie gospodarcze, boleśnie zastój odczuwa także rynek komercyjny.

Ulice opustoszały. Handel bezpośredni i usługi praktycznie nie istnieją.

ZAMKNIĘTE LOKALE A OBOWIAZUJACE UMOWY NAJMU

Wielu Najemców zastanawia się co z ich zobowiązaniami wynikającymi z umów  najmu? 

Mimo iż rozporządzenie Ministra Zdrowia ograniczające handel nie dotyczy wszystkich lokali handlowo-usługowych, większość najemców zdecydowała się na zawieszenie świadczenia swoich usług w lokalach jeszcze przed wprowadzeniem ograniczeń.

Według Kodeksu Cywilnego należny czynsz najmu mimo zaistniałej sytuacji  trzeba jednak niezmiennie płacić. Nie  zawiera on co do zasady przepisów mówiących o możliwości uchylenia się od zapłaty czynszu nawet w dobie koronawirusa. 

Ratunkiem dla najemców byłby zapis w umowie najmu dotyczący zachowania się Stron w przypadku zaistnienia siły wyższej. W tej sytuacji mogliby się do ustaleń takiego zapisu odnieść. Warunki te uwalniają strony z obowiązków umownych w razie wystąpienia niezależnych od nich okoliczności.

Rozwiązaniem jest  pertraktacja z właścicielem i podpisanie  porozumienia dotyczącego obniżenia bądź odroczenia czynszu najmu przez okres pandemii np. w zamian za wydłużenie czasu trwania obowiązującej umowy. Będzie to jednak tylko dobra wola właściciela jeśli na takie ustępstwo się zgodzi.

Pomimo nadrzędnej zasady o dotrzymywaniu zawartych umów, prawo cywilne przewiduje sytuacje tzw. nadzwyczajnej zmiany stosunków co można byłoby spróbować udowodnić na drodze postepowania sądowego. Trzeba pamiętać jednak o tym, że  postępowanie sądowe jest ostatecznością.

FUNKCJONUJĄCE DZIAŁALNOŚCI 

Na rynku nadal radzą sobie tylko lokalne sklepy spożywcze, piekarnie, apteki. Zachowując wszelkie środki ostrożności  możemy korzystać z oferowanego asortymentu pierwszej potrzeby.

Wiele firm, których branża na to pozwala przeniosło swoje biznesy do sieci, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z klientem. Takie rozwiązanie pomoże podtrzymać kontakt z klientem i da zastrzyk gotówki w czasie, gdy źródło przychodów całkowicie wyschło. Może też dać również wielu firmom stałe dodatkowe źródło wpływów w przyszłości.

Pamiętajmy, iż obecna sytuacja jest czasowa. 

Mam nadzieję że niebawem gospodarka znowu ruszy, a większość firm przetrwa ten trudny czas. Doświadczeni przedsiębiorcy mają poduszkę finansową, która uratuje ich biznes przed bankructwem. Liczę iż będzie ich jak najwięcej.

INWESTOWANIE  W NIERUCHOMOŚCI  

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne prawdopodobnie nadal będzie jednym z najbardziej dochodowych przedsięwzięć.  Nieruchomości są idealnym nośnikiem wartości i to się nie zmieni. Na razie rynek jest zamrożony. Uważam że musimy się liczyć  z ewentualnym krótkoterminowym spadkiem cen o kilka/kilkanaście procent. Wszystko w zależności ile potrwa pandemia. Na rynku może pojawić się trochę ciekawych ofert od właścicieli, którzy będą potrzebowali gotówki. To będzie dobry czas, aby kupić cos w dobrej cenie.  Wiele inwestorów będzie chciało wykorzystać tę okazję.

Polecam obserwować nasze kanały społecznościowe i pojawiające się oferty lokali komercyjnych do wynajęcia oraz do sprzedaży.
A jeśli masz lokal usługowy i chciałbyś go sprzedać, zgłoś się do nas - nasi agenci wciąż pracują zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Wykorzystując najnowocześniejsze metody prezentacji i promocji lokali jesteśmy gotowi podjąć każdą współpracę.

Aleksandra Organiściak
Euro House

Nasze Oferty


Kategorie