Parkroyal w Singapurze - nowoczesność i ekologia warta naśladowania.

Aktualności

Singapur dziś jest jednym z najbardziej rozwiniętych państw Azji i czwartym finansowym centrum świata (po Londynie, Nowym Jorku i Tokio). Rozwija się w nim szczególnie przemysł elektroniczny i rafineryjny. Singapur postawił sobie ambitny plan, by do końca 2030 roku 80 proc. budynków w mieście była przyjazna dla środowiska.

 

W biznesowym centrum Singapuru, powstał hotel, którego elewację pokrywają rośliny i niezwykle kontrastuje z wszechobecnym betonem i szkłem. Balkony pokryte tropikalnymi roślinami i winoroślami tworzą wiszące ogrody, ułożone kaskadowo z zachowaniem topografii krajobrazów naturalnych, uzupełnione kamieniem, wodospadami i szklanymi ścianami  - Parkroyal - projekt studia WOHA - jest wzorem do naśladowania przy powstawaniu kolejnych, zielonych wieżowców w Malezji.

nieruchomsci

 

Budynek ma 12 kondygnacji i jest literą „E”. Każdy z gości, który zarezerwuje jeden z 367 pokoi ma widok na ogród. Te płynnie przenikają do wnętrza, gdzie architekci porzucili motyw ogrodu na rzecz czystych i jasnych pomieszczeń, nowocześnie urządzonych. Króluje w nich drewno i materiały podlegające recyklingowi. Jak przystało na pięciogwiazdkowy obiekt, jest tu kilka restauracji, SPA, zaplecze konferencyjne, tarasy, baseny infinity i liczne powierzchnie wspólne, udekorowane gigantycznymi klatkami dla ptaków. W hotelu można zamieszkać już za 1000 zł za noc.

Do szklanej fasady dostawiono sieć tarasów, które opasają budynek. Każdy z gości może odpocząć na nich, ciesząc się towarzystwem roślinności znanej z lasów tropikalnych oraz licznymi wodnymi instalacjami. Oprócz samych roślin, zdecydowano się użyć także ekologiczne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych, systemu poboru wody deszczowej oraz wiatraków.


Takie rozwiązanie pozwala zredukować koszty związane z poborem energii elektrycznej oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Projekt jest częścią w koncepcji władz Singapuru, mającej na celu poprawić jakość powietrza oraz dać Singapurowi pierwsze miejsce w kategorii najbardziej ekologicznych miejsc na świecie.

Projektanci udowadniają, że w wielkich metropoliach można zawalczyć o zieleń i ją multiplikować. W Parkroyal jest 15 tysięcy metrów kwadratowych zieleni czyli dwukrotnie więcej od powierzchni działki na której postawiono hotel. Dodatkowo tworzy on bardzo atrakcyjny krajobraz dla dzielnicy, gdyż zieleń „schodzi” nawet do podziemnego garażu.

Projekt został wielokrotnie nagrodzony, nam też się bardzo podoba.
Myślicie, że w najbliższych latach Polsce budownictwo również pójdzie w tym kierunku?

 

 

 

Źródło zdjęć: WOHA

Nasze Oferty


Kategorie